10 טיפים מעולים שיעזרו לכם להיות צפרים טובים יותר

כל אחד יכול לראות ציפור. פשוט צאו החוצה והסתכלו סביב. לא משנה איפה, אתם אמורים לראות ציפורים. צפרים פיתחו כמה טכניקות המאפשרות למצוא ציפורים, ולקבל זוית ראות טובה יותר, כך שאפשר לצפות ביותר ציפורים מאשר אם אתם רק עושים צעד החוצה ומסתכלים סביב.

 

רוצים להיות צפרים טובים? הנה 10 טיפים שיעזרו לכם לעשות זאת בכיף ובקלות:

 

  1. שמרו על שקט. ציפורים נבהלות בקלות מרעשים חזקים, וכשזה קורה הן בורחות ומחפשות מסתור. זה כמעט בלתי אפשרי להתגנב כדי לתפוס מראה של ציפור, וזאת מפני שהן שומעות הרבה יותר טוב מאשר בני אדם. אם תשמרו על שקט, תוכלו להתקרב הרבה יותר לציפור. הפיתוי הוא גדול כאשר רואים ציפור מרגשת במיוחד, וכל מה שרוצים לעשות זה לצעוק: "וואו! תראו את הציפור הזו, היא ממש שם!", אבל עדיף לעצור ולהימנע מכך על מנת שהציפור לא תברח.

 

צפרים לומדים די מהר שניתן להעביר את אותו המסר בלחישה, כך שהתוצאה היא שהציפור נשארת במקומה וכך אתם ואנשים נוספים יכולים ליהנות ממנה.

 

  1. הימנעו מתנועות פתאומיות. בדיוק כמו שרעש חזק מפריע לציפורים, כך גם תנועה פתאומית. להתקרב לציפור פירושו לעקוב אחריה, וזה אומר לנוע לאט ובשקט. כל תנועה פתאומית, גם כאשר המשקפת מתנדנדת לכם, יכולה לגרום לציפור לפחד ולעוף משם. ככל שאתם קרובים יותר לציפור, כך עליכם לנוע לאט יותר ובשקט.

 

  1. עקבו אחר הלהקה. בעונה שבה אין רבייה (חודשי החורף ברוב צפון אמריקה), ציפורי שיר קטנות רבות מצטרפות ללהקות של מינים מעורבים, הן לצורך הגנה והן למציאת מזון בקלות יותר. בדרך כלל, הלהקות נעות בשקט, אבל תמיד תהיה ציפור אחת או שתיים שישוחחו ביניהן. קריאת ציפור אחת לעתים קרובות עשויה להוביל אתכם אל הלהקה הגדולה. בסתיו, שבב עץ אחד שנופל מגבוה עשוי לאותת על נוכחות של תריסר או יותר ציפורים בסביבה.

 

  1. למדו על בית הגידול. כל ציפור מותאמת במיוחד לבית גידול מסוים. יש ציפורים שמעדיפות שדות פתוחים גדולים, יש כאלה שזקוקות לעצים, וחלק לאזורים שבהם יש סבך. מה שאתם רואים יהיה תלוי במידה רבה במקום שבו אתם צופים על הציפורים.

 

  1. בחנו את הלהקות. הסיכוי שלכם למצוא ציפור יוצאת דופן הוא הרבה יותר גדול בלהקה, רק בגלל שיש לכם יותר ציפורים לצפות בהן. מחקרים הראו כי כאשר אתם חושבים שיש לכם עשר ציפורים מסוג מסוים בחצר, כנראה שיש באמת עשרים, וכאשר אתם סבורים שאתם רואים את כל עשרים הציפורים בערימה, יש כנראה עוד עשרים.

 

  1. היו סבלניים. הדרור מקפץ סביב שיח ובסופו של דבר עובר למקום שבו אתם יכולים לקבל נקודת מבט טובה יותר. צפרות קשורה לעתים קרובות לסבלנות והמתנה עד אשר הציפורים יוצאות להראות את עצמם.

 

  1. הסתובבו כך שהשמש תהיה על גבכם. זה לא תמיד אפשרי, אבל נועו סביב באופן שבו השמש תהיה מאחוריכם, וכך יהיה לכם הרבה יותר קל לראות ולזהות ציפורים. כאשר הציפור נמצאת בינכם לבין השמש, הצבע נעלם, ואת הציפור אתם מנסים לזהות בתור צללית שחורה.

 

  1. נסו את טכניקת הפישינג. לפעמים, לא משנה כמה אתם הולכים לאט או כמה אתם בשקט בלי לזוז, אתם פשוט לא יכולים להעיף מבט טוב על הציפור. כאשר זה קורה, צפרים בדרך כלל מחליטים לנסות טכניקה המכונה פישינג. פעולת הפישינג כרוכה בביצוע רעשים קטנים וחורקים על ידי נשיקה בגב כף היד או שריקה בטון נמוך, על ידי נשיפת אוויר דרך השיניים כאשר הן סגורות. ציפורים קטנות נמשכות לצלילים כאלה, ולעתים קרובות הן יצוצו כדי להראות את עצמן. הנה איך אפשר לעשות זאת: סגרו את השיניים, פתחו את השפתיים ולחשו את המילה pish.

 

  1. הימנעו מבגדים בצבע בהיר. לציפורים רבות יש ראיית צבע ירודה, אבל בגדים בהירים, כמו חולצות לבנות, יהיו בניגוד למה שנראה מסביב וישפר את המראה של התנועה שלכם. לבשו צבעים כהים או גווני אדמה שמתמזגים עם הרקע. אין שום הוכחה שבגדי הסוואה בפועל עובדים טוב יותר מאשר בגדים נייטרלים, כהים.

 

  1. הסתכלו מסביב. ישנן ציפורים רבות, התמקדו בהן. הסתכלו על בתי גידול אחרים סביבן. בפרט, אל תשכחו להסתכל למעלה ובכך להחמיץ את הלהקה החולפת מעל ראשכם. אם אתם מתבוננים בברווזים באגם, השתדלו מדי פעם להרים מבט אל הציפורים שעל העצים ובשמיים כדי לוודא שאינכם מחמיצים ציפור חדשה.