צפרות בישראל

גם אם אתם לא צפרים מושבעים, אבל אתם חובבי טבע ומבקרים בישראל, צפייה בציפורים היא משהו שלא כדאי לכם לפספס!

 

ישראל ממוקמת באזור שנחשב לאחד מערוצי הגירת הציפורים החשובים והעמוסים ביותר בעולם. פעמיים בשנה, יותר מ-500 מיליון ציפורים מ-550 מינים שונים עפות מעל ישראל. כל יבשת צפון אמריקה, שגודלה פי אלף מגודלה של ישראל, רואה בקושי פי שניים מן המינים שנראים בארצנו.

 

בסתיו, בין סוף אוגוסט לאמצע דצמבר, מאות מיליוני ציפורים עוזבות את מקומות הקינון שלהן באירופה ובאסיה, וחוצות את ישראל בדרכן לבלות את החורף באפריקה. ישראל היא המקום האחרון שלהן שבו הן עוצרות ל"תדלוק" לפני נסיעה בת חמישה ימים חוצים את מדבר סהרה.

 

המקום הטוב ביותר ליהנות מהתופעות האלה הוא פארק אגמון החולה.

 

תקופת השיא היא בדרך כלל בנובמבר, כאשר אז מתקיים "פסטיבל ציפורי עמק החולה השנתי". התאריכים המדויקים מתפרסמים מדי שנה על פי התחזית לשיא תנועת ההגירה של הציפורים. עם זאת, גם אם הביקור שלכם בישראל אינו חופף בדיוק לזמן שבו נערך הפסטיבל, אך מתרחש בכל עת בסתיו (ספטמבר עד אמצע דצמבר), אל תחמיצו ביקור בפארק החולה.

 

הזמן הטוב ביותר לפעילות הוא מוקדם מאוד בבוקר, עם שחר, כאשר הציפורים מתחילות את היום. ישנם סיורים מודרכים עם הזריחה בכל יום שישי ושבת במהלך עונת ההגירה. מומלץ לתאם מראש. הסיורים נעשים ב"עגלת ספארי" המאפשרת להתקרב לציפורים מבלי להפחיד אותן.

 

הסיורים הם בעברית, אבל גם תייר זר יכול ליהנות מהם מפני שהמדריך בדרך כלל חוזר על עיקרי הדברים גם באנגלית. אם להתעורר לפני שש בבוקר זה עניין קיצוני מדי עבורכם, אתם יכולים לבחור בטיולי שקיעה או סיורי יום (וגם אפשר פשוט לבקר בלי לקחת סיור). אם אין לכם משקפת איתכם, תוכלו לשכור במקום (מומלץ מאוד!).

 

זמן האביב, ממרץ עד אמצע אפריל, מביא עמו את אותה ההתרגשות. אלא שבתקופה זו התנועה היא בכיוון ההפוך. בעונת האביב, מאות מיליוני ציפורים מותשות נוחתות באזור אילת, לאחר מספר ימים של חציית מדבר סהרה וחצי האי סיני.

 

זמן השיא הוא אמצע מרץ, כאשר מתקיים פסטיבל הצפרות באילת (בדרך כלל במהלך השבוע השלישי של מרץ). אל תחמיצו ביקור במרכז הצפרות של אילת אם אתם מבקרים בעיר במהלך האביב. נקודה נוספת באזור היא לוטן, שמורת טבע וציפורים.

 

אתרים נוספים לצפייה בציפורים:

 

אזור בית שאן הוא מקום טוב לראות בו תערובת מעניינת של ציפורים ילידות ונודדות, שרבות מהן נמשכות אל בריכות הדגים והשדות החקלאיים שמסביב. בכפר רופין יש מרכז ציפורים, מהטובים בארץ.

אזור ירושלים, אם כי מפורסם יותר בשל האתרים הדתיים וההיסטוריים שבו, יכול להיות מעניין גם עבור צפרים. המקום הטוב ביותר הוא האזור ההררי המיוער מדרום וממערב לירושלים, סביב הכפרים אורה ונס הרים. מצפור הציפורים בירושלים ממוקם בגנים שבין הכנסת לבין בית המשפט העליון, כאשר כמה ימים בשבוע מתקיימים סיורים מודרכים.