משה כחלון וצבא המשכירים שלו

משה כחלון האריך את תוכנית "מחיר למשתכן" שלו, שמטרתה להפוך אלפי זוגות ישראלים לבעלים של קרקעות ודירות בהכריזו כי התוכנית תמשיך עד סוף שנת 2019. בדיון בפורום הכלכלי הבינלאומי, בהשתתפות כלכליסט בתל אביב, שר הפנים אמר כי "מי שתוקף את התוכנית לא תוקף אותי … הוא תוקף את הזוגות הצעירים ואת החלום שלהם" (דירה).

 

גזירת סרט אדום ודיבורים על "חלום הבעלות על דירה" בהחלט גורמים לנושא הזה להישמע חשוב ומרכזי מאוד. אלפי זוגות צעירים ששוכרים דירה או גרים עדיין עם הוריהם יכולים סוף סוף להרשות לעצמם לעבור לבית משלהם. לרוע המזל, ההפך הוא הנכון.

 

לפי הנתונים האחרונים, 80-60 אחוזים מהזוגות הזכאים להשתתף בתוכנית נכנסו להגרלות של דירות בערים שבהן לא התגוררו. אמנם ייתכן כי זוגות אלה מתכוונים למצוא מקומות עבודה חדשים ובתי ספר עבור ילדיהם בקרבת הדירה החדשה והמסובסדת שלהם, סביר יותר להניח שרוב הזוגות האלה מתכוונים להשכיר את הדירות שלהם בתקווה שההכנסות מהשכירות יצליחו לכסות את תשלומי המשכנתא שלהם. כמובן, זו לא משכנתא רגילה. התוכנית מאפשרת עד 90% מימון ובכך מכניסה את הזוגות הצעירים האלה לתוך השקעה ממונפת מאוד. אם לא די בכך, מי אומר שיש ביקוש לאלפי דירות במקומות כמו אופקים וקרית שמונה? אם אלפי זוגות צעירים שנרשמו לתוכנית הזו לא יצליחו למצוא שוכרים, הם כמעט בוודאות לא יצליחו לעמוד במשכנתא שלהם ולכן מומלץ להעזר בייעוץ משכנתאות עם חברת מסלולים, יש לכך פוטנציאל לגרום נזק בלתי הפיך בשוק הנדל"ן בכללותו. זהו עקב אכילס של התוכנית. רבים מזוגות אלה עשויים להיות מעוניינים אך ורק ברכישת נכסים אלה מתוך כוונה להשכיר אותם, וזאת מפני שהתוכנית אינה מחייבת את הרוכשים לחיות בנכס.

 

אז מה אפשר לעשות כדי לאפשר לזוגות צעירים לקבל הזדמנות להיות בעלים של דירה משלהם תוך ההבטחה שהם גרים בנכס (כדי למזער את הסיכון של אי יכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא)? אפשרות אחת היא לספק מימון של עד 95% עבור רוכשי בית בפעם הראשונה, תוך דרישה כי הקונים יתגוררו בנכס במשך חמש שנים לפחות. יתרה מזאת, עם כ-2 מיליארד שקלים בשנה, שהממשלה תציל על ידי ביטול תוכנית "מחיר למשתכן", היא תוכל לספק ערבויות לבנקים עבור מימון נוסף של 20% יותר מהמימון המוצע כיום (75%), ובכך תהווה תמריץ לבנקים לאמץ את התוכנית. הכסף הזה אפילו לא צריך להיות משולם החוצה – אלא רק להיות מובטח במקרה של אי תשלום. על ידי מתן אפשרות לצרכנים לממן רכישות בכל אזור שהם בוחרים לחיות בו, אנו יכולים להקל על הממשלה ולחסוך ממנה את הניסיון לחזות היכן זוגות צעירים אלה עשויים לרצות להתיישב – משימה כמעט בלתי אפשרית.

 

חשוב לציין כי פתרון זה אינו מספק הנחות מלאכותיות על מחירי הנכסים. עם זאת, זוגות צעירים המחפשים "הנחות" וחמושים במגוון אפשרויות למימון נרחב יכולים לבחור לעבור לפריפריה על מנת שיוכלו לבנות עושר ולהשיג יותר עבור הכסף שלהם – מטרה נוספת של התוכנית הקיימת.

 

בהתחשב בחוסר נכונותה של רשות המקרקעין להגביר את היצע הנדל"ן, נקודה אחת שעליה אנו מסכימים עם משה כחלון היא העובדה שהממשלה תצטרך לקחת על עצמה את הסיכון כדי להפוך את חלום הבעלות על הבית למציאות עבור זוגות צעירים. עם זאת, אנחנו צריכים להתערב כדי לסייע לזוגות צעירים שמחפשים לבנות בית לעצמם לחיות בכבוד תחת קורת גג משלהם, וזה בהחלט לא ייעשה על ידי בניית צבא של משכירים.